Další výběr plodin pro umělé podmínky chovu

Při pěstování v omezeném prostoru, nebo pěstování v uměle vytvořeném životním prostředí, je základní premisa vhodnosti plodiny pro umělé podmínky daná životními potřebami oproti možnostem dostatečné simulace těchto životních podmínek. Lze říct, že jako civilizace jsme schopni pěstovat cokoliv kdekoliv, jen cena výpěstku se vzhledem k nákladům na provoz prostředí liší.

Když bychom brali jako výchozí stav zajištění potřeb domácnosti, máme společensky stejný cíl, který se nemění po mnoho generací, totiž v principu pokrýt základní životní potřeby rodiny a zajistit v určitém pohledu pestrost a opakování v pokrytí základních životních potřeb.
Mít například k dispozici dostatek levné energie pro každou domácnost, pak jistě přijde vlna možné plné spolupráce na společném životním prostředí a zelené vlny obecně.

Nemít nutnost brát ohled na spotřebu energie v poměru na její využití, znamená zajistit volné zdroje v domácnosti a rozvinout klimatická témata a pozici podílu domácností v nich. Využití obnovitelných zdrojů energie na zajištění životních potřeb v domácnostech znamená mimo jiné posílit také důchodový účet (Důchodový věk jako počátek blahobytu).

Z mých příkladů je zřetelné, že v základu je možné saláty, okurky, keříčková rajčata a základní bylinky, pěstovat kdykoliv a kdekoliv i v omezeném prostoru. S ohledem na použité technologie je evidentní, že základní dostupné technické vybavení stačí a každá volba pro lepší, tj. vhodnější a efektivnější technologie je bonusem.
Najít pak prostor pro sdílení života zeleně a člověka je již spíše snadné.

Saláty

Zajímavým se mi zdál ledový salát, salát kadeřavý a běžný salát vhodný pro polní podmínky s brzkým výsevem. Velice dobře prosperují v teplotě okolo 14 stupňů, v chladnější teplotě mi rostlinky více vadly jako při vlivu přemokření. Vyšší teplota tlačí na vyšší světelný tok, ale saláty kupodivu nejsou vůbec náročné. Prosperují již na 10W a při použití LED 20W prosperují jako podrost pro plné využití prostoru. Salát pro polní výsev dokonce v jednom pokusu reaguje růstem jako při přemíře světla, které však uživilo i Okurku setou hadovku.

Saláty pod LED10W v dětském pokoji
Saláty pod LED10W v dětském pokoji

Saláty je snadné pěstovat v malém prostoru a ve zcela umělých životních podmínkách. Salát snese různé teploty osvětlení a červené spektrum má doslova rád. Zatím se mi jeví nutnost odděleného rozpěstování semen po první růžici a cílového prostoru pěstování.
Další pokusy u nás již budou směřovat k produkci masy a opakované sklizni co nejvíce průběžně.

Okurka setá

Do okurek jsem se zamiloval teprve nedávno a dříve jsme je pěstovali na zahradě pouze zkusmo s nevalnými výsledky. Poprvé jsem vyzkoušel hadovku ve skleníku mezi produkčními keři rajčat. Ukázalo se, že není tak náchylná na choroby a pokud je napadeno listoví, je dostatek ukazatelů varujících chovatele včas.

Okurka setá salátová - Vista; plod v primárním biotopu Growing Beyond Earth
Okurka setá salátová – Vista; plod v primárním biotopu Growing Beyond Earth

Loni jsem si vyzkoušel jak se okurky chovají v nepříhodných podmínkách a různě jsem je zkoušel mořit chorobami, ale musel jsem uznat, že moje obavy proč je nepěstujeme jsou liché.

Okurkám stačí velice málo k dostatečnému rozvoji plodiny i plodů. V omezeném prostoru lze hadovku cepovat na udržení jednoho až tří plodů na krátkém šlahounu, nebo využít reverzní vazbu a pěstovat okurky v kruhu a po průsečících. Dokonce snese menší prostory kořenového balu, který musí sdílet.

Okurka setá salátová v extrémní podobě pěstování
Okurka setá salátová v extrémní podobě pěstování
Okurka setá nakládačka - plod
Okurka setá nakládačka – plod

Letos poprvé zkouším v umělých podmínkách a omezeném prostoru okurku zavařovačku a první plod je nádherný, další plody se vyvíjí v poměrně vydatném množství i přes malé šlahouny.

Okurka ve svých potřebách je jen o vodě a fotoperiodě, zvládá i nízký světelný tok a zde vychází poměr, že čím slabší tok, tím je větší náchylnost listů k houbovým chorobám.

Rajčata

Každoročně pěstujeme mnoho druhů rajčat a každoročně shodně říkáme, že tomu je konec a budeme se držet jen ověřených druhů. Často jsou nové buď vytáhlejší, náchylnější nebo i přes ideální podmínky se nechovají podle očekávání. Takže celý proces dobrého chovu ztěžují. Aktuálně jsem nadšený keříkovými rajčaty Vilma a Aztec, které shodně vytvářejí kompaktní keříky obsypané květy již na velmi mladé plodině. Reakce rychlosti a míry kvetení je v kombinaci doby osvitu a teploty. Při jedenadvaceti stupních Celsia keříky očividně prosperují, ale jsou odolné už od deseti stupňů a tak salátových čtrnáct stupňů je teplota vhodná i pro keříková rajčata.

Rajče keříčkové Aztec
Rajče keříčkové Aztec s náběhem na květ

S plodinami rajčat je možné provádět přímo psí kusy. Snadno se řízkují, produkují nespočet semen a rostou ochotně i z vody (která nesmí zahnít). Jsou tak vhodná pro všechny druhy pěstování v umělých podmínkách.


Pěstování rajčat je jen o dostupném osvětlení, které ovlivňuje i průběžnou sklizeň. Rostou i při malém světelném toku, musí se však více cepovat. Obecně platí, že rajčata jsou plodiny s bojovným duchem s vysokou mírou touhy přežít a jsou tak vhodná pro každý princip umělého chovu. Ochota plodit i při malém vzrůstu z nich dělá přímo šampiony pro stísněné podmínky a favority domácího pěstování.

Keříky lze také vyvazovat do reverzní vazby kruhu a je tak spolu s okurkou a salátem vhodná trojce pro sdílení prostoru i v boxu Growing Beyond Earth.

Šťovík zahradní

Máme rádi šťovík a chtěli jsme si jej zachovat po celý rok. Jeho mohutný vzrůst nebyl velkým překvapením. Ochotně roste ve stínu i na slunci a kvalita listů je ovlivněna závlahou. Snese delší sucho, ale s pravidelným přísunem vody je příjemně křupavý na skus a plný šťávy. Pro stísněné prostory je jeví jako s dominantními sklony v substrátu i v prostoru. Brzy vytvoří drn k průběžné denní spotřebě. Průběžná spotřeba jej také pomáhá udržet na uzdě. Slouží nám jako doplnění chuti k salátům, pro smoothie nápoje, … a je ideální pro umělý chov.

U šťovíku zahradního je nutné si uvědomit, že jde o prototyp z větší skupiny podobných plodin a mnohé takové také ochotně porostou v obdobných podmínkách umělého životního prostředí.

Paprika zeleninová

Papriky jsou na hranici vhodnosti pěstování v umělých podmínkách, protože vývoj a dozrávání plodu je dlouhé období péče o plodinu. Podle sáčků s osivy je to cca pět měsíců od zasazení semen do přesně definovaných podmínek. Plod tak spadá cca do tříměsíční periody v případě kápiovitých paprik se silnou dužinou. Cca dva měsíce čekání ve vegetační části růstu plodiny lze zkrátit za cenu řízené péče a menší vyzrálosti základní kostry plodiny, kterou nahrazují podstatnějším zkeříčkováním. Stačí paprikám poskytnout dosvit na šestnáct hodin a vykvetou jako na zavolání. Při této fotoperiodě, spolu s keříkovými rajčaty, kvetou neustále a mají také menší planý nárůst. Pod LED 30W jde celkem o dojné krávy a už máme připravené sazenice paprik na přesun do další fáze.

Naprosto oslnila Paprika zeleninová Afrodita se žlutými masitými plody, která v hlavním biotopu Growing Beyond Earth vykazuje nejlepší průběh ze všech paprik, ale to je dané velikostí a uzavřeným biotopem, protože tak klidné a vhodné životní podmínky v interiérové zahradě nyní nejsou. Uvidíme v dalším průběhu s novými sazenicemi v pěstebním polygonu.

Kompaktní vzrůst pod LED 10W
Kompaktní vzrůst pod LED 10W

Papriky jsou vhodné k zazimování a nečekaně snadné je obnovit jejich květ a mít i plody. Práce s metrovými keři však potřebuje krapet jinou péči než s malými rostlinami a zde zatím nevyhrávám ani nad mšicemi.

Chilli

Chilli je z paprik zajímavé svou vyjímečností a přesto obrovským množstvím druhů, je však potřeba se jim věnovat více než paprice polní. Také existují nepálivé formy chutných papriček pro malé chilli žrouty, takže lze chilli zapojit do dětské vědy v oboru umělých chovů plodin.
Chilli obecně je snadné pěstovat v uzpůsobených podmínkách. Kupodivu odolně zazimovává a v rozvojových podmínkách mnohé průběžně nakvétá. Žel květy jsou citlivé na mšice i postřiky a mšicí je letos v teplé zimě stále dost. Uvidíme jak se bude dařit sazenicím menšího vzrůstu připravované v pěstebním polygonu.

V přizpůsobených podmínkách výborně prosperuje Paprika chlupatá, podobně dobře se daří také Paprice křídlaté. Dalším zazimovaným se pak daří už jen více méně, protože jsem zatím neměl dostatek informací a prostoru pro zazimování tak velkých keřů.

Fazole keříčkové

V pěstebním polygonu jsme s dcerou vyzkoušeli běžný zahradní fazol keříčkový a kupodivu výsledek byl mnoho skvělých lusků. Plodinu podrobíme dalšímu zkoumání ve stabilnějším prostředí zřejmě mezi saláty.

Keříčkové fazole jsou zajímavým favoritem v našem pěstování, protože je lze cepovat do velmi malého prostoru a případně drátovat pro prostorovou efektivitu.

Pažitka

Pažitka je zajímavá bylinka pro vyplnění prostoru mezi jinými plodinami. Na rozdíl od volné přírody kde prosperuje ve vlhkých stínech, v našich pěstebních podmínkách se jí stále něco nelíbí. Prosperuje na nezastíněných 20W LED z větší výšky, na 10W LED z blízka reagovala negativně slabým růstem. Raději volím dosev.

Spolu s řeřichou zahradní je ideální pro cyklické využití pěstebních prostorů do nárůstu hlavních plodin.

Závěr autora

Pokud jste nyní zde na konci příspěvku, vězte, že toto vše výše uvedené se děje v pár metrech krychlových s pomocí kategorie svítidel nejlevnější LED technologie běžné dostupnosti.
Domácí plody vynikají, nad světa znalou bio hmotou z obchodů, svou skvělou a plnou chutí jejíž kvality posuzuje rodinný tým testerů 😉

Zkuste to také, je to snadné…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..