Interiérová zahrada – IT koutek 2011

Zahrabal jsem maličko v archívu a našel IT koutek z roku 2011 i s průvodním textem tehdy dostupným na www.energiesvobody.cz

Technické prvky, cena a dostupnost

Na začátku byl kolotoč běžně dostupných žárovek pro domácí použití a všem jim lze dát pětku, jsou neslučitelné se zachováním života rostlin, nemohou být vhodné ani pro delší pobyt člověka.

Je při nich vidět, ale životu nepřidávají.

První úspěch se projevil až po nasazení úsporné žárovky 85 W a teplotou světla 2700 K. Barva je příjemně zářivě žlutá, ne jen „žlutá“. Síla světelného toku je pocitově tak příjemná, že jsem se rozhodl změnit svůj IT koutek v solární ostrůvek světla a zeleně…
Aby vizualizace pokusu byla formou „ty nejhorší podmínky“, jde o domácí prostor bez dostatečného denního světla a domácí zahrádka je oddělena přepážkou i od tohoto slabého zdroje.

Pokud se rozhodnete takto realizovat osvětlení například zasklené lodžie nebo prostor s oknem, bude vše snazší.

Potřebné technologické součástky:

 • spořivka 85 W Green line – do tisícovky stojí všude.
  Tato žárovka se vyrábí v provedení 85 W, 125 W, a 200 W, v barvě 2700 K, 6500 K a kombinovaná žlutá + bílá (modrá)
 • Stínidlo – Odraziště pro usměrnění směru svitu, běžně od 300 Kč, nebo kutil
 • objímka pro velký závit E40 – 50 kč, za stovku jste okradeni
 • kabel CYKY 3×1,5C – délka podle instalace, cena za metr 15 kč se mi zdá dost
 • vidlice 230 V – do 50 kč, vynechte nejlevnější
 • spínací hodiny 24H – běžné za 90 Kč, na poprvé stačí cokoliv, později se vám bude hodit detailnější možnost nastavení. Používám digitální na akvárka, je skvělý, ale chci je za stovku
 • odrazová folie – velmi záleží na vašem výběru a cena je od čtverečního metru. Doporučuji nešetřit, potřebujete každý foton.
  Na začátku jsem zkusil nejlevnější mléčně bílou, výhodnější však než tato je i běžný alobal. Pro vážný provoz je vhodná diamantová fólie. Jde o typ s drobnými prolisky v leštěném povrchu a vyšší odrazivost má snad jen zrcadlo. Této dokonalosti je úměrná cena, leckde je metr čtvereční za 900 Kč.

Toto je minimální seznam potřebný k rozjezdu Domácí interiérové zahrady. Cena této sady je cca 1 500 Kč a více podle volby fólie nebo stínidla.

Jsem zastáncem LED technologie a pro testy používám LED svítidla určená přímo pro rostliny. Avšak zde v České zemi jsou předražená 3x až 4x a vyplatí se je kupovat ze zahraničí. Příkladem je Čína, která je stejně všechny vyrábí a cena je za některé typy i šestinová.
Některé E-shopy (nebo prodejci) se odvolávají na značku diod OSRAM nebo je prodávají pod svým logem, ale pravděpodobnost jiné než čínské produkce je mizivá.
Diodové systémy lze provozovat 24 hodin / 7 dní v týdnu, významně podporují vegetační fázi všech rostlin a mají i velmi dobrý poměr spotřeby. Systémy 12 V a 24 V mají poměr spotřeby krapet lepší a je snazší jejich zabezpečení při výpadku elektřiny. Opět lze jít až do úplného řešení soběstačného ostrovního systému s krytím dobíjení v nouzi.

Pro větší domácí zeleň je dostatečný výkon do 50 wattů, skleníky a zimní zahrady ocení větší výkon. Velmi dobré pro použití v interiérech jsou bodovky 10 W s možností zacílit na vymezený prostor. Dostupný výkon v diodovém osvětlení je až 600 W.

Kromě pevných svítidel je možné využít ledkové ohebné pásky (flexible LED light Strips) k cílenému osvícení jen malého prostoru pro jednu rostlinu nebo terárium předělané na tropický skleník, kaktusárium nebo biotop pro masožravky.

Výhoda diodového systému je i v možném provozu v nízkonapěťovém systému (12 V; 24 V), mohou být ve spotřebě snadno kryty malým solárním systémem a zálohu tvořit běžná autobaterie…

Pro realizaci do zeleně jsem využil můj hájený pracovní koutek. Odporuji označení Ajták, ale přehledný sklad na mém stole dokáže konkurovat leckteré IT výzvě.

Na zeď jsem přidělal konzoli pro zavěšení stínidla a držák lampy (rozměrově označení lampa sedí více než žárovka), přidělal potřebnou reflexní folii a rozsvítil. A hurá sázet… Žel chvilka nepozornosti a první úmrtí … vzrostlá cibule sazečka doposud pěstovaná pod LED 10W skončila polámaná na kompostu.

Nasadil jsem cibuli, rajčata, papriky, okurky, cukety, kedlubny, jahodník a z bylinek řeřichu, kopr, mátu, pažitku a kopretiny. Vynechal jsem hrášek, protože tomu se v použité periodě nelíbí a hned jde na květ. Také kořenová zelenina v této konfiguraci neprospívá, potřebuje větší výkon a vyšší masu zeminy. Protože jde o můj pracovní prostor, kde trávím dost času (a žena se nyní chodí slunit 🙂 ) je časovač fotoperiody nastaven na 10ti hodinový provoz. V případě lodžie nebo skleníku je možné k časovači přidat soumrakový spínač a svítit, jen když v potřebné periodě není dostatek světla. Pokus je v temném koutě, svítí se stále.

Zahradní koutek je trvale osvícen červenou LED 10W a fázi dne zajišťuje lampa 85W 2700K. Konfigurace je nastavena na 100W spotřeby po dobu 10ti hodin, odhadovaná spotřeba je tak 1 kW denně (polemicky cca 5 Kč za den, 155 za měsíc, 1 860 za rok).

Teplota nyní kolísá od 19 do 24 stupňů podle fáze dne a aktivity přikládání do kamen. K zelenině jsem přidal čínskou růži (ibišek), odřezky sukulentů a vzrostlou tlustici. Do prázdných míst je sem tam vtlačen kaštan, žalud, ořech. Z předešlých pokusů již počítám s úmrtností a postupným nahrazováním, také s rozšiřováním druhů rostlin ke snědku.

Celková cena pořízení nepřesáhla 3 500 Kč.

Postupem času se ukázalo, že na tak velký prostor je 85W málo a přidával jsem až do 200W, pod kterými by rostliny prospívaly i ve vzdálenosti pěti metrů, ale světlo již bylo oslnivé a také stoupla nezanedbatelně spotřeba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..