Letos bylo potřeba si pospíšit a tak jsem začal v krapet větším provedení. Spočítal jsem si, že mohu do celého prostoru vydat až 1,2 kW za hodinu, což je dohromady spotřeba za den jako cena běžného poledního oběda a asi padesát různých zdrojů světla. První kroky realizace jsou na úrovni 18 Kč za den.
První kout je ze dvou 50W svítidel v součtu 9300lm a teploty 4200k. V tuto chvíli je přesvícený a ke stávajícím třem květináčům o objemu 15 litrů přijde ještě jedna řada tří květináčů na krapet zapuštěnou konzoli. Zde by již měla být tyčková rajčata.
Zóna je přes chladné období lehce osvícena sluncem během dopoledne a v podvečer, v zimě v poledne LED 2x 50W
Pro ověření výškování plodin při interiérovém pěstování jsem využil ověření při návrhu Produkčního skleníku, který je maximálně zapuštěný podle okolních střech a možného ranního svitu slunce. Plodiny si tolik vzájemně nestíní a slunce dopadá na všechny plodiny déle a rovnoměrněji. Dolní kout tak od podzimu do jara využívá ranní až polední slunce. K tomu na posílení fotoperiody LED 50W, bílé barvy.
Také je potřeba posoudit vzájemné stínění si plodin a dostatečný prosvit keřem. Pro posouzení zkuste pohled ze spodu keře do svítidla, listy musí být světlé. Jakékoliv stíny a tmavé barvy značí nedostatečné osvětlení v patrech listoví. Ne vždy pomůže vyšší výkon, mnohem efektivnější je natočení plodin do kompaktního zaplnění prostoru.

Základní potřebou kromě osvětlení je zálivka. Ideálně pravidelná a dostatečná.
Jsem sice zastáncem co největší ruční obsluhy, protože učí pokoře k potřebám Života, ale také jsem zastáncem pohodlí a zdravé lenosti.
V dolní části mám již šest květináčů ve stejné výšce, což je zásadní, a tak jsem využil kapkovou závlahu s dvanácti nástavcovým rozvaděčem. Kapkové závlahy jsou háklivé na čistotu vody, proto používám akvarijní čerpadla s dostatečným výkonem výtlaku vodního sloupce a s možnostmi vnitřního filtru. Sítko na nečistoty v rozvaděči se pak takřka nezanáší. až vodním kamenem a usazeninami z krmení.
Tuto sadu používám i v zahradě pro zálivku ze zásobníku dešťové vody.

Další budovanou zónou je jihovýchodní roh s osvitem LED 30W bílé barvy. V této zóně půjde především o víceletý keř Aji Charapito a spíše menší keříky. Aji Charapito lze zazimovat již pod LED20W, pod kterým ochotně dozraje. Hranice 30W a zóna šera z denního osvitu jsou rozvojové a tato oblíbená chilli paprička by měla kvést a zdárně se rozvíjet.
Jihovýchodní roh s LED 30W Víceleté Aji Charapito s plody
Kruh zdí uzavírá dosti temná zóna s prozatím pouze s LED 30W a dalšího světelného krmení se dočká až při stavbě mostu mezi vchody.
Zona u dveří se slabým ranním sluncem přes chladné období Paprika chlupatá – Rocoto Kapacita východní zóny je plánovaná také se zapuštěním plodin
Letošek se taky váže s mým slibem, že letos už žádné mšice na testování, ale pro změnu tu máme krásnou housenku, hnízdo Pokoutníka domácího a za oknem ptactvo
Mezitím se nám v jiné části naší interiérové zahrady zbláznil Šťovík zahradní pod LED 10W a koutek Growing beyond Earth je již opět nakvetlý a v plné parádě.