Interiérová zahrada – první kroky realizace

Letos bylo potřeba si pospíšit a tak jsem začal v krapet větším provedení. Spočítal jsem si, že mohu do celého prostoru vydat až 1,2 kW za hodinu, což je dohromady spotřeba za den jako cena běžného poledního oběda a asi padesát různých zdrojů světla. První kroky realizace jsou na úrovni 18 Kč za den.

První kout je ze dvou 50W svítidel v součtu 9300lm a teploty 4200k. V tuto chvíli je přesvícený a ke stávajícím třem květináčům o objemu 15 litrů přijde ještě jedna řada tří květináčů na krapet zapuštěnou konzoli. Zde by již měla být tyčková rajčata.

Pro ověření výškování plodin při interiérovém pěstování jsem využil ověření při návrhu Produkčního skleníku, který je maximálně zapuštěný podle okolních střech a možného ranního svitu slunce. Plodiny si tolik vzájemně nestíní a slunce dopadá na všechny plodiny déle a rovnoměrněji. Dolní kout tak od podzimu do jara využívá ranní až polední slunce. K tomu na posílení fotoperiody LED 50W, bílé barvy.

Také je potřeba posoudit vzájemné stínění si plodin a dostatečný prosvit keřem. Pro posouzení zkuste pohled ze spodu keře do svítidla, listy musí být světlé. Jakékoliv stíny a tmavé barvy značí nedostatečné osvětlení v patrech listoví. Ne vždy pomůže vyšší výkon, mnohem efektivnější je natočení plodin do kompaktního zaplnění prostoru.

Prosvícení listů chilli LED osvětlením
Prosvit skrze keř

Základní potřebou kromě osvětlení je zálivka. Ideálně pravidelná a dostatečná.
Jsem sice zastáncem co největší ruční obsluhy, protože učí pokoře k potřebám Života, ale také jsem zastáncem pohodlí a zdravé lenosti.

V dolní části mám již šest květináčů ve stejné výšce, což je zásadní, a tak jsem využil kapkovou závlahu s dvanácti nástavcovým rozvaděčem. Kapkové závlahy jsou háklivé na čistotu vody, proto používám akvarijní čerpadla s dostatečným výkonem výtlaku vodního sloupce a s možnostmi vnitřního filtru. Sítko na nečistoty v rozvaděči se pak takřka nezanáší. až vodním kamenem a usazeninami z krmení.
Tuto sadu používám i v zahradě pro zálivku ze zásobníku dešťové vody.

Další budovanou zónou je jihovýchodní roh s osvitem LED 30W bílé barvy. V této zóně půjde především o víceletý keř Aji Charapito a spíše menší keříky. Aji Charapito lze zazimovat již pod LED20W, pod kterým ochotně dozraje. Hranice 30W a zóna šera z denního osvitu jsou rozvojové a tato oblíbená chilli paprička by měla kvést a zdárně se rozvíjet.

Kruh zdí uzavírá dosti temná zóna s prozatím pouze s LED 30W a dalšího světelného krmení se dočká až při stavbě mostu mezi vchody.

Letošek se taky váže s mým slibem, že letos už žádné mšice na testování, ale pro změnu tu máme krásnou housenku, hnízdo Pokoutníka domácího a za oknem ptactvo

Mezitím se nám v jiné části naší interiérové zahrady zbláznil Šťovík zahradní pod LED 10W a koutek Growing beyond Earth je již opět nakvetlý a v plné parádě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..