Okurka hadovka – salátovka – biotop 2x10W

Okurku hadovku jsem teprve nedávno vyzkoušel ve svém produkčním skleníku, kupodivu velice snadná péče a roste „zadarmo“ z vody. Ideální kandidát na testování. Akorát už ve skleníku se ukázala náchylnost k listovým chorobám a hlavně jiný kalendář postřiků a ochran než ostatní plodiny kolem. Proto jsem ji podrobil většímu zkoumání a jedním z projektů je spirálové pěstování Okurky hadovky na krycím skle akvária v nadbytku světla z osvětlení akvárií v dětském pokoji.

Cílem projektu „Okurka hadovka – biotop 2x10W“ je zjištění minimálních podmínek potřebných k získání plodu.
Simulace odpovídá možnosti předpěstování rostliny pro další etapu. tedy vývoj a základní chov v minimální hladině podmínek rozvoje (trošku víc než jen přežití) s vidinou dosažení v dohledné době lepších podmínek pro pěstování. Například nemá cenu dávat hadovku pod zářivku, dva měsíce jí svítit a plýtvat světlem než se šlahoun rozroste po celém prostoru. Výhodnější se jeví předpěstování ve spirále pod malým světlem a po dosažení potřebné délky a mohutnosti šlahounu rostlinu přesadit do cílového pěstebního prostoru.
Na kosmické lodi při cestě na dlouhé trasy by mohla vznikat sadba v přípravce před dosažením cíle a ušetřit si tak čas na místě vzniku vesmírné kolonie.

Začínáme a nestačíme se divit jak málo stačí

Start začal po přesazení sazenic z Rychlení v naší jeskyni (na serveru Mareyi.cz) do malého kontejneru. Přesazením se ale vývoj plodu okurky zastavil a plod okurky hadovky se začal deformovat. Oproti prvnímu plodu se vývoj druhé okurky zdál podle očekávání a tak jsem první plod eliminoval. Voněl nádherně, ale byl ještě nezralostí kyselý.

Druhý plod se již podobal referenčnímu plodu ze sazenice pěstované ve stejném substrátu a stejné velikosti květináče, jen je jí dostupné denní světlo a slunce. Podle očekávání je robustnější a více nalitá. Ani jednu nelze srovnávat s hady z ideálních podmínek skleníku.
Každopádně chutí byl druhý plod již velice podobný běžné salátovce a oproti kusům z marketu postrádal kyselost na pozadí.
Bylo však znát, že by hadovka zvládla využít mnohem více vody.

Pěstování ve spirále

Naše pozornost nyní směřuje ke třetímu plodu a vývoji šlahounu v délce již přes metr a plným náběhů na malé plody.

Okurka hadovka v tomto projektu je zalévaná pouze akvarijní vodou z akvárek pod ní. Nechce se mi řezat sklo a savému knotu moc nevěřím, tak zatím je obsluha zálivky ručně, ale počítám, že další level už bude v přímém spojení s vodou v akváriu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..