Okurka setá – hadovka – biotop 2x10W – třetí plod

Vývoj prvního a druhého plodu okurky seté v umělých podmínkách nebyl zcela optimální, první plod byl poznamenaný přesazením Jiffu do malého pěstebního kontejneru a druhý plod, ač byl již dostatečný pro srovnání s přirozenými poměry, potřeboval více vody pro mohutnější růst. Pro třetí jsme přidali závlahu na principu vyrovnání hladin použitých jako škrtítko pro regulaci průtoku.

Třetí plod okurky seté – hadovky

Třetí plod okurky seté se vyvíjel již mezi zdravými listy a další šlahoun od plodu má krásné a plné zelené nárůsty. Růst celé okurky se přesunul spíše pod jeden zdroj světla. Původní vývoj nabízel možnost plodu za každým listem, ale to je nereálné. Prozatím.

Vliv dostatku vody na velikost plodu

Okurka setá je zajímavá svou schopností poutat veškerou dostupnou vodu a vázat ji do plodů a masivního nárůstu. Nebýt náchylnosti k houbovým chorobám, bylo by ji možné pěstovat i ve stojaté vodě. Hadovka je určitě vhodná pro kapénkovou závlahu a pravděpodobně bude zvládat i postupy používané při hydroponii nebo aeroponii. Jenže tyto metody výrazně prodražují vstupní náklady a lze si poznání prožitkem užít více při hledání kutilských řešení.

Zásobník vody

Aby byl plod zásoben dostatkem vody pro kontinuální vývoj dodali jsme okurce lahvičku od Sriratchy se šroubovacím uzávěrem. Uzávěr je plně otevřený a částečně v substrátu. Aby mohl vzduch do lahvičky a tak voda ven, musí substrát v květináči proschnout nebo voda klesnout, to podle použitého substrátu. Mnohokrát během dne je možné sledovat periodicky se objevující bublinky značící aktivní čas zálivky.

Při nabírání vody z akvária jsem náhodou nasál i vodního šneka z rostlin na hladině. Zatím je v láhvi jako zdroj extra příkrmu pro okurku setou a čistí lahvičku zevnitř. Víc BIO to už asi nejde 🙂

Voda a jen voda

Je potřeba si uvědomit, že pracujeme v uzavřeném systému bez dostatku zdrojů, mezi které patří i nedostatek místa a tak nijak cíleně nepřikrmujeme rostlinky aby nedošlo ke zbytečnému nárůstu zelené masy. Nemám rozbor vody z akvária, ale zjevně je dostatečná pro výkrm, i když v akváriu s používanou vodou nejsou rybičky, pouze rostliny a šneci. To je akvárium vlevo, které slouží jako zásobník živé vody, v akváriu vpravo jsou rybky, ale je určené ke sledování růstu řasy pod LED i přes zakrytí skla salátovou okurkou.

Vodu plody ocení

Dostatek vody dávkovaný primitivním mechanizmem se na vývoji plodu zásadně projevil. Velikostně dnes vývoj plodu odpovídá lepším plodům okurky salátovky v marketu, které jsou často nedozrálé a v plastovém přebalu.

One thought on “Okurka setá – hadovka – biotop 2x10W – třetí plod”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..