Renovace biotopu

..Pojď musíme už jít, bouře tu bude každou chvíli… Já vím, říkám a rychlým pohledem se dívám na biotopy s vitamíny. Že zrovna já zase vyhraju terestrický systém s periodickými bouřemi, tentokrát je však varování v nejvyšší kategorii a musíme opustit obytný prostor… …MUSÍME JÍT!… Já vím sakra, ale přece jim musím dát šanci! Do biotopu vylévám zbytky připravené krmné směsi a zapínám nouzový režim osvětlení, který je chráněn před vlivem kosmických bouří, kdežto ostatní prostory se musí zcela vypnout…

Pokud sledujete vývoj možností člověka v kosmu a alespoň přehledem situace na kosmických stanicích, jednou z poměrně častých aktivit bylo skrývání se před vlivy z kosmu. Vždy může přijít krizová situace nouzového opuštění pěstebních biotopů a návrat do zdevastovaného až mrtvého biotopu. Přesto, i když lze začít znovu, je lépe využít stávající stav, alespoň pro dokončení cyklu dozrávání semen.

Vždy záleží na způsobu údržby a ještě dlouho bude platit, že čím méně technologie vedoucí k jídlu, tím lépe a pro úroveň od 100km od povrchu Země to platí stonásob. Je velice snadné využívat uzavřený prostor pro hydroponii nebo aeroponii, ale obě tyto metody jsou plné technologie a aeroponie ještě navíc citlivá na trysky. Rčení 5000 hodin provozu bez nehod může být také katastrofické ihned v zápětí po ucpané trysce, ale to zjednodušuji a všechny metody jsou k něčemu dobré. Aeroponie a stav beztíže je jako do sebe zapadající puzzle.

Naše další fáze biotopu vychází z velice napadeného prostoru, který jsem zamořil dosypem substrátu bez ošetření proti houbovitým organizmům. Po přidání Jahodníku obecného z běžného prostředí také bez ošetření jsem tomu nasadil korunu a veškeré choroby popojely skokem. Takže aby to celé mělo smysl, biotop jsem výrazně přelil. Do míry plného nasáknutí kokosového substrátu až vytékal přebytek skrze narušený přelep akvária.

Po dvou dnech se již začaly tvořit povrchové mapy plísní na substrátu a paprikám, které nemají rády mokré nohy obecně, se kroutilo listoví a záhy po odpadu rychle hnilo a plesnivělo.
Viz první záběry v článku Choroby a strasti v interiérové zahradě

A tak šel den za dnem, nebyl nikdo, kdo by rostliny ošetřil. Celý měsíc byl biotop bez posádky a teprve až po návratu do sekce s biotopy a kompletním úklidem následků byla možná renovace biotopu.

Substrát byl po měsíci plně proschlý a na rostlinkách bylo vidět první příznaky nedostatku vody.
Plísně a houby spolu svedly boje a stačil běžný postřik na jejich potlačení. Zatím jsem nenašel původní roztoče na listech, tak postřikem proti vysávačům a okusovačům jsem nestříkal.

Každá rostlinka dostala postupně cca deci vody pro zjištění stavu a reakce kořenového systému, tj. která rostlinka je schopná výživy hned a na kterou musím pomaleji.
Po týdnu denní kontroly a postupné likvidace mrtvé tkáně již bylo zřejmé, že rostlinky v biotopu přežily bez výrazné újmy. Keříky mají nové nárůsty a plody dosáhly zralosti semen.

Nejzajímavější průběh měla Okurka setá, která nejvíce trpěla bílou hnilobou a rozpadem tkáně listů, takže neměla ani základní prostředky. Po postupné zálivce vyskočily na celém šlahounu nové nody.

Po měsíci a půl od přelití a měsíce bez údržby vypadají všechny plodiny použitelně pro další rozvoj biotopu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..