Výběr plodin pro uzavřené systémy

Zatímco výběr plodin pro zahradu a skleníky se váže pouze k několika jednoduchým pravidlům především podle pěstitele, pro pěstování v uzavřených systémech již je schéma komplikovanější a úvaha co je vhodné pro pěstování v kosmu obsahuje tolik detailů, že mnohé lze pokrýt pouze intuitivně a dohadovat výsledný stav rostlin a plodů…

Dříve než se pustíte do návrhu pěstebního prostoru, vždy zvažme prostředky k dispozici. Tyto možnosti nás omezují ve výběru vhodných plodin.

V domácím nasazení může interiérová zahrada vyplňovat mezeru mezi nábytkem, osvětlovat temné zákoutí chodby, také v možnostech dnešního designu být plnou součástí interiéru v podobě živých světel. A o to v domácnosti jde především, sdílet prostor a potřebu dostatku světla. Subjektivní popis by mohl být, že v domácnosti jde více o vzhled a krásno, a nabízí se možnost typově pěstovat cokoliv. Zdrojů je dostatek a jde o pohled náročnosti péče. Zisk plodů je spíše bonusová záležitost. Teprve časem se člověk přizpůsobí novému vzhledu rostlin pěstovaných v umělých podmínkách a objem plodů ve sklizni se zvýší.

Oproti tomu v kosmu jde od první chvíle o velice omezené veškeré zdroje. Což ale při detailním zkoumání také není tak jednoznačné, pouze je nutné přizpůsobit prvotní výběr a využít dostupné zdroje naplno. Když vezmeme v potaz stávající skutečnost, že nemáme moc příkladů výsledků pěstování přímo z vesmíru, je každá teorie protkána milníky jež bude nutné teprve pokořit. Přesto primárním cílem je zisk plodů a zelené masy, byť by šlo pouze o mátu, která esenčně ovoní obytný prostor kosmonautů. Člověk od začátku očekává jiný vzhled a rostlinky přizpůsobuje s ohledem na výsledky sklizně.
Rozhodující je nárůst zelené masy, pokud je poživatelná, počet a vitalita plodů, a také recyklace rostliny v možnostech využití jedné mateční plodiny pro zisk odnoží, řízků či dalších semen.
Vliv snížené gravitace může mít vynikající vliv na některé typovky. Taková okurka hadovka by mohla být třeba metr dlouhá a kroucená jak prasečí oháňka, ale taky by mohla mít podobu melounu vodního, protože podélná vlákna v plodu nebudou omezena limitem hmotnosti a nasají tolik vody co jen bude k dispozici. Ledový salát neudělá pevnou kouli, ale bude spíše jako salát kadeřavý, květák roztahaný jako pelargónie… a čeká nás mnoho překvapení 🙂
V prostředí bez gravitace také ztrácí význam primárního zdroje světla a princip „nahoře a dole“. Například krychle poskytuje dva rohy pro kořenové baly a 4 rohy pro zdroje světla.

Celá myšlenka kosmického zahradničení je o prostorových potřebách rostlin. Jak skloubit jiná fyzikální pravidla a ohnout přírodní podmínky do efektivního schématu…

Základní výběr plodin

V pohledu na co nejvyšší využití zdrojů je potřeba několik typových plodin a již vstupuje do výběru i tvar a velikost prostoru. Totiž, okurku hadovku lze pěstovat jako popínavku pod dlouhým zdrojem světla jako je zářivka, ale také může být pěstovaná ve spirále pod jedním menším centrálním zdrojem světla. Také rajče může být keříčkové vhodné pod malý zdroj, ale také podle odrůdy může být vytáhlejší a tvarované pro využití celého prostoru.
Dalším významným podnětem pro výběr plodin pro pěstování v uzavřených systémech je chuť. Dnes toho zatím nevypěstujeme tolik, aby byl pokrytý jídelníček kosmonautů a proto jde spíše o výrazné chutě i při malém množství plodů. Taková chilli paprička se dá rozdělit až na nekonečný počet dílků a my samozřejmě volíme ty méně pálivé 🙂 Když jde o chuť, je nedílnou součástí kosmického zahradničení bylinková zahrádka. Většina bylinek je stále zelená, na pocítění chuti stačí i málo a tak jsou pro vesmír ideální. S nimi to již chce být ostražitý, takový libeček velikosti cykasu, řeřicha jak dávné přesličky a pažitka silná jak prst… ale o tom až později.

Naše skladba plodin projektu Interiérová zahrada (pro kosmonauty)

Přešli jsme z rozpěstování (seriál Rychlení v naší jeskyni) do pěstování a tak naše plodiny jsou výběrem rostlin kolem nás.

01 Rajče keříčkové – Vilma

Tato odrůda rajčete tvoří velice kompaktní keř plný drobných plodů velikosti půl až dva centimetry (naváženo zatím 2 – 8 gramů na kus). Konzumní zralost je již od červenání, kdy přechází z tříslovité do pikantní kořeněné chuti. Je to intenzivní plodina a celý život je také ve schématu RR (reaktivní rostlina). Odplozené nebo prostorově překážející větévky lze snadno zakořenit i bez pomocných přípravků. Co se týče chorob, pouze v silně napadeném prostředí podléhá houbovitých chorobám, jinak stačí postupně odstraňovat napadené listy. Zdravá rostlina má mnohonásobně převyšující nárůst zelené masy oproti fázím napadení. Rostlinu tak lze ostříhat na koště a po čase opět obrazí v původní síle. Výhoda pro kosmické pěstování je mimo jiné v možnostech množení. Rajče Vilma vytváří nové a nove „vlky“ po celém kmeni, při přerostu lze vystříhnout středovou růžici koruny a ziskat tak několik plodných větví. Větvičky v podrostu zesílí a dojde k novému nárůstu přímo z hlavního kmene. Rajče Vilma je středně náročné na zálivku a je v kategorii tolerantních k pěstiteli.

02 Paprika kápie

už přesně druh nevím, jde o několikátou generaci semen z výběru našich plodů.

03 Paprika Afrodita

Referenční rostlina koupená v zahradnictví, aby bylo možné porovnat vzhled z externích zdrojů. Afrodita velice ochotně nakvétá a tvoří menší masité plody.

04 Habanero chocolate

Referenční rostlina koupená v zahradnictví, svá semena teprve budu vysazovat. Chilli Habanero patří spíše mezi více pálivé papričky se spektrem SHU cca od 300 tisíc po 600 tisíc jednotek a tak je vhodné už spíše pro znalé konzumenty. Při vhodném dávkování je možné využít veškerá pozitiva chilli a zásobou pokrýt dobu mezi sklizněmi.

05 Okurka setá – salátovka, hadovka

Vhodnější se mi jeví delší formy, protože poskytují více masy i v neplně vyzrálém stavu a tak částečně kompenzují plnohodnotný nárůst plodu oproti ideálním podmínkám.
S touto plodinou může být ve vesmíru veliká sranda, bohužel listoví okurek je velice citlivé na pěstební prostředí, škůdce i choroby. Sice se částečně umí vyrovnat i s houbovým napadením, poškození je však vždy rozsáhlé. Proto, ačkoliv je její pěstování snadnou záležitostí, ji činí pro kosmos v tuto chvíli na hraně vhodnosti. Nemohu ji vynechat, protože okurka je velice náročná na vodu a je možné ji využít pro spotřebování kondenzované vody z čištění vzduchu.

Další pokus je spirálové pěstování Okurky hadovky pod malým zdrojem světla

06 Chilli Stumpy

Bohatě kvetoucí keříčkové chilli s nízkou pálivostí.

07 Chilli Sangria ornamental

Bohatě kvetoucí keříčkové chilli s nízkou pálivostí. 

08 Chilli Loco

Bohatě kvetoucí keříčkové chilli s mírnou pálivostí. 

09 Paprika Roh –  Orange

Několik sezon se mi mezi Beraními rohy objevila silnostěnná oranžová paprika, uvidíme…

10 Řeřicha setá

Řeřicha je rychle rostoucí bylinka určená k přímé konzumaci. Ve vhodných podmínkách tvoří až malé keříkovité rostliny. V podmínkách nízké gravitace by mohl být nárůst zelené hmoty několika násobný.  V projektu nám slouží ke sledování prorůstání kořenů substrátem.

11 Hrách setý

Když se už plodiny uchytily, dali jsme do interiérové zahrady několik kuliček hrachu. Nejdříve se mi jevila nejvhodnější odrůda Kudrnáč, protože vytváří velice chápavé úpony, ale nejde cepovat, nakonec vždy vyhraje a zaškrtí okolní rostliny. Vhodný bojovník mezi plevel, ale ne do kosmické mnohodruhové zahrádky. Vyhrál tak Alderman, u kterého bude nutné vystříhávat odplozené a sušší výhonky. Hrách se sází periodicky a budeme jej nechávat pnout po původním kmeni předchozí výsadby.

12 Šťovík zahradní

Kupodivu velice ochotně rostoucí drnovitá bylinka poskytující až denní možnost senzorického harvestu.

13  Pažitka

Nenáročná, výrazná bylinka, která pro svůj tvar může prorůstat jinými keříky a nebude je omezovat v zisku světla.

14 Fragaria vesca

Jahodníček lesní (Jahodník obecný) patří mezi základní podrost do každé zahrady. Vytváří malé kompaktní drnovité rostlinky a bohatě se rozrůstá do okolí. Další důvod využití je v rozsáhlém jemném kořenovém systému, který bude tvořit záchytnou síť při filtraci vzduchu a odchytávání vzdušného kondenzátu vláhy a pomáhat fixaci vody v substrátu (kosmické podmínky nízké gravitace).

15 Okurka nakládačka

Poté co okurka salátovka je svým výhonem již za zatáčkou, jsem vhodil do nálevky několik semen okurky nakládačky od které očekávám vyplnění prostoru v salátovce v okrajích pěstební plochy a rychlejší poskytování plodů.

16 Aji Charapito

Výborná středně pálivá chilli paprička dosahující až jeden centimetr v průměru. Bohatě se větví, kvete a plodí po celou sezónu. Je velice ochotná růst i v umělých podmínkách a pro tuto její vlastnost usnadňující zazimování jsem ji zvolil do projektu také. Mimo jiné je Aji Charapito používáno jako přírodní účinný prostředek na ošetření střev.

Všechny uvedené plodiny v našem projektu „Growing beyond Earth – CZ“ je možné v umělých podmínkách množit řízky i semeny a nejde tak pouze o spotřebu vezených semen. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..