Zopakujte náš postup a vytvořte si vlastní koutek na téma Interiérová zahrada pro NASA

Zopakovat náš postup může kdokoliv a kdekoliv. Ať v garáži, ve sklepě, nebo obývacím pokoji. Za velice malé vstupní náklady a slabé provozní náklady si můžete dopřát základní oblíbené plodiny po celý rok… Povinné náklady pro domácnost jsou časový spínač, asi tři metry kabelu na domácí prodlužovačku, jedna svorkovnice (čokoláda) a tři reflektory každý 30W a to ty nejlevnější na trhu. To je základ a pak záleží na vás… Substrát, reflexní folie, terárium nebo otevřený prostor…

Při bezperiodickém chovu plodin (permanentní osvit) lze využit senzory pohybu a měnit sílu/frekvenci/barvu osvitu při aktivním pohybu člověka a dalších živočichů v okolí domácností. Náš projekt Growing beyond Earth je součástí osnovy projektů dětské vědy a je umístěn v dětském pokoji.

Pokud půjde o využití temných chodeb panelových domů na sídlištích, lze využít senzory pohybu pro sepnutí jako senzorů pro přepnutí typů světelných zdrojů. Panelové domy, a jejich střechy vhodné pro FVE a kubíky nevyužitých společných prostorů chodeb, jsou ideální kandidáti na přebytky fotovoltaických elektráren pro interiérové zahrady.

Pokud jako my budete postupovat od semínka (až na Fragaria vesca, které pěstujeme ve velkém v přirozeném prostředí), potřebujete rozumný sadbovač, malé květináče a na konci dostatek substrátu podle volby pěstební formy pro kořenový bal.
Použili jsme kokosové vlákno cca 10% objemu prostoru prasklého akvária, spíše méně.

Nutné náklady

  • Časový spínač
  • Kabeláž
  • Spojovací materíál – svorkovnice – ideálně voděodolné varianty
  • Zástrčka
  • Světelné zdroje
  • cca 100 dní do první ochutnávky
  • denní spotřeba

Dále vhodný a nebo alespoň zajímavý prostor. Ideálně ultra nevhodný a pokořit prostor jako výzvu. Máte-li vlhký a studený sklep, je to dobrý start pro saláty (potřebný studený start) a v chodbě rajčata. Jde to a stačí málo. V tomto ohledu je Kosmos (Vesmír) jen další stupeň výzvy. Tentokrát v podobě Mastera na konci bojového levelu…

Jářku nutná vstupní investice je 1200-1500 Kč a dál podle volby kvality světelného tělesa a celkového krásna pro sladění s interiérem, ale více než seznam výše pro zdárné vypěstování rajčat, paprik, chilli a mnoha dalších plodin není potřeba.

V této úrovni cca 90W je denní náklad na elektrickou energii méně než 7,- Kč při nutné fotoperiodě východu/západu slunce na pomezí desátého dne měsíce května. Kratší interval fotoperiody vede k většímu nárůstu a delší interval pouze k větším nákladům. Také k nekompatibilitě pěstovaných plodin.

U nás se také orientujeme na interval obyvatel prostor, rozsvěcí se tak s ranním vstáváním v dětském pokoji a zhasnutí je v době uléhání na lože. Tedy v jakémkoliv životním prostoru lze takto simulovat navyklé životní podmínky obyvatel a pokrýt alespoň pocitovou potřebu míry světla v místnosti.

Náklady od semínka jsou cca dva až tři měsíce do první sklizně. Záleží ovšem na skladbě biotopu, pokud zasadíte bylinky a jahodníček dříve, bude doba ochutnávky mnohem kratší. Tento náš projekt není v režimu PostApo a je směřovaný spíše na sledování plánovaných plodin, které mimo jiné vystavíme i vysokému zatížení přetížení v plném plodu. Toto plánujeme až na zimní měsíce, protože musíme vytvořit tříosou klec se simulací cílového návrhu kostky 50x50x50cm do soutěže NASA… ale na to je čas.

Od tří měsíců kultivace biotopu lze sklízet plody a zelenou masu takřka každodenně již neustále a bez ohledu na roční období. Startovací náklady jsou tak cca 2500 Kč i s prvním krmením mláďat. Raději počítejte tři, ono dojde na i tak na čtyři tisíce… Ještě to chce ostřikovač, základní ochranné postřiky, novou pěknou konvičku, lízátko u pokladny.
Ve vesmíru do toho už bude kecat jen sedmdesát lidí řídícího střediska, lokálně jen Racek a kolegové se stížností na konzumací příliš chilli… to se proti dceři dá rozhodně vydržet… ale pozor, pohled dítěte má větší cenu než těchto sedmdesát lidí na řízení.

Naše volba plodin byla viz téma Výběr plodin, které je zároveň obsahem s odkazy do jednotlivých galerií, a toto vše pokud začnete do konce září, na štedrovečerní den máte svou vlastní zeleninu a pochutiny ke svátečnímu stolu ze své interiérové zahrady ať je KDEKOLIV.

Doporučení:

Použitých 30W LED odpovídá testování možností levných a dostupných svítidel.
Pokud se rozhodnete a použijete menší wattáž, berte ohled na sílu svitu a případné dodatečné tepelné náklady (vyšší efektivita svitu vs. tepelné záření a následná nutnost přitápění biotopu v kosmu a sklepeních). Větší výkon pro malý prostor nemá význam. Jakmile ve vymezeném prostoru začnete svítidlem na úrovni 50W, což je zanedbatelný posun ve spotřebě, vaše plodiny budou vyčerpané, přestřelené v květnatosti a plody budou mnohem menší i přes správnou fotoperiodu. Dokonce je potřeba fotoperiodu zkrátit, jinak hrozí dozrávání nevyvinutých plodů. Tato kombinace však má pozitivní vliv na kosmické zahrádky, kdy nejen nehraje roli nahoře a dole, ale také den není 24 hodin. Takže lze kombinovat intenzitu osvitu s fotoperiodou a dobou spánku rostlin.

Kontinuální osvit

V testovaném výběru není jediná plodina s potřebou změny fotoperiody a tak lze svítit neustále. Nikoliv ale 30W použitých v projektu, které jsou již na hraně vůči vymezenému prostoru. Je pravděpodobné, že papriky by reagovaly spálenými listy a zahozením květů.
Žel ve chvíli principu kontinuálního osvitu již velikou roli hraje svítivost a barevné spektrum světla. Je to pak více hraní si s umístěním rostlinek a volba více druhů svítidel, protože některým rostlinám je pak nutné se přizpůsobit i vzdálenost světelného zdroje od rostliny. Při mnoho druhové skladbě plodin pak také hraje roli ochota růst v podrostu a nebo potřeba přímého světla, či dokonce zvládání přesvícení (byť by po tréninku postupným přidáváním výkonu) a může být přímo v parabole světelného dosahu použitého svítidla.

Berte to v příkladu srovnáním, že pokud nemáte poměr vojenských přídělů čtvrtku chleba na den, ale naopak nutnost konzumace celého bochníku každý den, raději nesníte celou porci k snídani a po pár dnech bez divočáka jako přílohy nebudete kůrku ani oždibovat. Rostliny také nemají rády světelné přežrání, bez ohledu na vhodnost pro intenzivní pěstování i RR. Nejde to, a jen se zvedají náklady. Jakýkoliv nárůst světelného výkonu musí být v přímé závislosti na velikosti osvětleného prostoru.

Také využitá technologie hraje roli. Pro nejlevnější variantu projektu Interiérová zahrada jsem zvolil svítidla složená z jednotlivých diod, takže jejich efektivita svítivosti je i přes případný široký úhel osvitu velice parabolická. V ohnisku přesvíceno a se vzdáleností kraje pěstební plochy jde o vysoký úbytek. Proto raději v nejlevnější variantě volte více svítidel než jedno centrální. S vývojem ohledu na cenu/efektivitu a světelný výkon lze snadno zvolit mnoho variant monobloků LED, které jsou dle nabídky prodejců přímo určené pro pěstování rostlin v umělých podmínkách. Testoval jsem několik variant a pro domácí použití není tak významný rozdíl. Pro kosmické účely se stejně bude pracovat s naprosto jinými prvky techniky než jsou pro mě dnes běžně dostupné.

Barevné spektrum světla

Barevnost je ve většině podmínek relativně přeceňovaná záležitost a fakticky jde spíše o trend než užitek. Je opravdu zásadní rozdíl v použité technologii typu zářivka, LED, metal-halidová výbojka (wikipedia), ale zásadní rozdíl v ziskovosti typu „červené diody“ není. Zisk je v cílené skladbě složení použitých diod, aby se tak kompenzovala nedostatečnost technologie, což násobně zvedá cenu a je píše výhodnější přidat další světelný tok. Dnešní levná technologie potřeby spektra víceméně pokrývá zdařile.

Pro spektrum platí, že pro interiérové zahrady je plně dostačující teple bílá, červené je dražší než bílé a jeho efekt a význam má pouze při nutnosti změny fotoperiody den a noc a červená krmí ve dne v noci (chov rostlinných brojlerů). Také k mému údivu platí, že horské odrůdy chilli potřebují vyšší míru UV, jinak jsou méně pálivé. To je pro změnu v kosmu zanedbatelná položka a budeme řešit spíše vyšší míru záření.

2 thoughts on “Zopakujte náš postup a vytvořte si vlastní koutek na téma Interiérová zahrada pro NASA”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..